Jak na RaspiZero (headless)

Pokud jste si pořídili Raspberry Pi Zero, tak jste jistě narazili na drobný háček: Nemá síťovou kartu pro připojení k internetu.

U mně byl problém trochu větší - jelikož jsem do nedávna nedisponoval displayem s HDMI vstupem, naučil jsem se připojovat pouze pomocí ethernetu a shánět další klávesnici, myš, nebo display bylo nepředstavitelné.

Pak jsem ale našel návod (en)

Postup

  1. Nejprve nahrajte na uSD kartu operační systém - jelikož budeme používat Zero bez displaye, tak stačí Raspbian Stretch Lite (zde)
  2. Po nahrání OS otevřete SD kartu a na konec souboru config.txt přidejte řádek: dtoverlay=dwc2 , pak ještě jeden prázdný řádek a soubor uložte.
  3. Ve stené složce jako je config.txt vytvořte soubor ssh, dejte si pozor, aby neměl žádnou příponu (.txt atp)
  4. Dále přidejte do souboru cmdline.txt, za parametr rootwait tyto parametry: modules-load=dwc2,g_ether Pozor - soubor cmdline.txt použvá pro oddělení parametrů mezery a nepracuje s novými řádky! Takže si musíte dát pozor, abyste měli správně mezery ;)
  5. A teď už můžete vložit uSD kartu do Raspi a připojit do portu USB USB kabel, který bude sloužit jako síťová karta. (Zároveň může být Raspi z tohoto kabelu i napájené, ale při častějším používání se vyplatí ít zdroj 5V2A připojený přes GPIO)
  6. Po přibližně 90 vteřinách (ano Zero může poprvé bootovat tak dlouho), by se mělo začít hlásit jako USB-LAN zařízení. V tuto chvíli se k němu můžete připojit pomocí příkazu ssh pi@raspberrypi.local.

Dodatek

V linuxu se vyplatí nastavit si extra síť právě pro RPi přes USB - Stačí zapnout sdílení síťě pro ostatní počítače a pak se pomocí příkazu: cat /var/lib/misc/dnsmasq.leases podívat, jakou má Zero IP adresu a připojit se k němu pomocí jeho IP (výhodnější, pokud už máte doma několik raspberryPi)

Více detailů je anglicky zde

TP (HD20180522)